Projekt Systemu Sygnalizacji Pożarowej dla Radpol Lublin

SSP – opracowanie projektu wykonawczego Systemu Sygnalizacji Pożaru.

W kompleksie budynków zaprojektowano w pełni adresowalny system sygnalizacji pożarowej (SSP) oparty o urządzenia produkowane przez firmę Bosch – modułowa centrala BOSCH FPA-5000-C, Wyposażenie obiektu w system SSP wynika z wytycznych Inwestora wymagających zainstalowania systemu sygnalizacji pożaru zgodnie z wytycznymi Ubezpieczyciela, a także zachowania podwyższonych standardów bezpieczeństwa pożarowego w obiekcie.

We wszystkich objętych ochroną pomieszczeniach zaprojektowano:

  • czujki zasysające (hale produkcyjne);
  • czujki optyczne lub optyczno-termiczne dymu (wszystkie pozostałe pomieszczenia na halach produkcyjnych, stacja trafo, kontenerach i w budynku administracyjnym);
  • czujki optyczno-termiczo-chemiczne ( pomieszczenie serwerowni);

Termin i miejsce realizacji: Lublin 2020

Więcej szczegółów na temat realizacji

Wykorzystano detektory charakteryzujące się przydatnością do wykrywania pożarów testowych w zakresie od TF1 do TF9.

Do ochrony hal produkcyjnych zaprojektowano system zasysający w oparciu o czujki dymu serii FAS-420-TP1. Zaprojektowane są specjalnie pod kątem bezpośredniej współpracy z lokalną siecią bezpieczeństwa w wersji „LSN improved”, o rozbudowanej funkcjonalności. Są to aktywne układy detekcji pożaru, służące do wczesnego wykrywania pożaru w monitorowanym obszarze hal produkcyjnych, wykorzystując najnowszą technologię detekcji. Cechuje je duża odporność na zanieczyszczenia, a kompensacja temperaturowa sygnałów pochodzących z detektorów oraz uruchamianie z uwzględnieniem ciśnienia powietrza gwarantują niezawodne działanie nawet w najbardziej niesprzyjających parametrach środowiskowych.

Do projektowanych zasysających czujek dymu serii FAS-420-TP1 są zastosowane dwa różne moduły czujek, o różnej czułości reakcji na osłabienie promieniowania świetlnego, zapewniające detekcję całego układu w klasie C :

  • DM-TT-10(25) – 0,1%/m (0,25%/m)
  • DM-TT-50(80) – 0,5%/m (0,8%/m)

Obliczenia oraz zamieszczone w projekcie dowody zgodności procedury projektowania dla układów zasysających zgodnie w wymaganiami wg EN 54-20/ ISO 7240-20 zostały opracowane w programie TITANUS PipeXpress V2.00.01 firmy Wagner. Pokazują one wymaganą ilość, średnicę i rozkład otworków w rurkach zasysających oraz wymaganą klasę czułości.

Opis Hala nr 1 Hala nr 2 Hala nr 3
Typ modułu czujki DM-TT-10(25) DM-TT-50(80) DM-TT-50(80)
Czułość 0,200 %LT/m 0,500 %LT/m 0,500 %LT/m
Napięcie wentylatora 9,0 V 6,9 V 6,9 V
Średnica rur ø25 mm ø25 mm ø25 mm
System rur U I U
Klasa C C C
Układ filtrów 3 x Równolegle 3 x Równolegle 3 x Równolegle
Typ filtra FAS-ASD-FL FAS-ASD-FL FAS-ASD-FL

W celu eliminacji fałszywych alarmów oraz wydłużenia czasookresu konserwacji, dla każdej czujki przewidziano potrójny filtr zabrudzeń (filtry połączono równolegle a nie szeregowo).

Każdy układ rur posiada zawór trójdrożny do czyszczenia. Za pomocą zaworu wprowadza się do układu sprężone powietrze, a zawory zwrotne na końcach rurociągów otwierają się pod wpływem wzrostu ciśnienia i upuszczają nadmiar powietrza wraz ze zgromadzonymi zanieczyszczeniami.

Charakterystyka obiektu:

Zakład produkcyjny RURGAZ miejscowości Prawiedniki Kolonia 57 koło Lublina. Zakład położony jest on na powierzchni 26 800 m2. Działka zabudowana jest halami produkcyjnymi połączonymi z budynkiem administracyjnym, wolnostojącym budynkiem stacji transformatorowej oraz otwartym placem składowania produktów.

Sprawdź więcej naszych realizacji!

Potrzebujesz podobne rozwiązanie? Napisz lub zadzwoń 604 104 447

Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać właściwy system ochrony przeciwpożarowej

    Imię *

    Nazwisko *

    Adres e-mail *

    Numer telefonu

    Temat zapytania

    Jak możemy Ci pomóc?